Knižné tipy - januárové novinky

Kategórie
 
 
 
 
Úvod > Svet kníh > Knižné tipy - januárové novinky
 

Knižné tipy - januárové novinky

Knižné tipy - januárové novinky

 

Pripravili sme pre vás výber januárových knižných noviniek, ktoré stoja za pozornosť.

 

Január bol na novinky skúpy, ale vybrali sme pre vás niekoľko naozaj zaujímavých knižných titulov. Všetky nájdete v ponuke nášho eshopu.

 

 

Rumunské kokardy nad Československom - Autor: Peter Kaššák, Martin Cibula

Kniha „Rumunské kokardy nad Československom“ popisuje operácie rumunského letectva, respektíve operácie Corpul 1 Aerian Romana počas oslobodzovacích bojov na území dnešnej Slovenskej republiky a Českej republiky. Popisovaným obdobím je obdobie tzv. “Československej kampane”, ktorá začala 21. decembra 1944 a skončila sa s koncom druhej svetovej vojny dňa 8. mája 1945, resp. 12.5.1945 kedy rumunskí letci zasahovali proti Vlasovcom.  Snažili sme sa chronologicky popísať všetky operácie, letecké súboje a straty C1AR nad Československom, no nevynechali sme ani dostupné informácie o oponentoch - nemeckej Luftwaffe.


 

Hitlerovi kolaboranti - Autor: Philip Morgan

Německá okupace za druhé světové války vystavila politiky, úředníky i podnikatele okupovaných západoevropských zemí těžké zkoušce. Měli okupantům vzdorovat, nebo s nimi spolupracovat? Nebo měli raději ze svých funkcí odejít, aby se nepošpinili kolaborací? A jak takovou spolupráci vnímali občané okupovaných zemí?


 

Siločiary sovietskej pomoci SNP a vzdušný most I. - Autor: Ján Stanislav, Stanislav Bursa

Publikácia obsahuje 5 hlavných kapitol zachytávajúcich prípravy, priebeh a výsledky leteckého angažovania sa Sovietskeho zväzu na území Slovenska počas Slovenského národného povstania, či už ide o diplomaticko-vojenské pozadie tejto akcie, cez peripetie Karpatsko-duklianskej operácie až po presun paradesantnej brigády či samotného tzv. leteckého mosta na podporu povstalcov. Jedinečnosť publikácie, okrem kvalitných odborných textov popredných odborníkov na letectvo v rokoch II. svetovej vojny, dotvára najmä obrovské množstvo dobových, málo známych aj úplne neznámych autentických fotografií. V publikácii nájdete aj cca. 400 autentických leteckých vojnových fotografií.

 


Hlási sa Slobodný slovenský vysielač Banská Bystrica - Autor: Jana Odrobiňáková

Kniha ponúka prvé komplexné spracovanie problematiky povstaleckého rozhlasového vysielania počas II. svetovej vojny, ktorým boli prinášané povstaleckej spoločnosti cenné informácie z frontov, zo zahraničia i z civilného zázemia Slovenského národného povstania. Zároveň analyzuje náplň jednotlivých relácií, peripetie i úspechy povstaleckého rozhlasu, ako aj osudy jeho protagonistov. Priložené DVD je možné využiť pri výučbe či prezentácií udalostí II. svetovej vojny a odboja na Slovensku na príklade osudov tohto rozhlasu.

 


Obrnéný transportér OT-62 TOPAS - Autor: Jiří Frýba

 

Ucelená publikace o vývoji, výrobě a jednotlivých verzích obrněného transportéru OT-62 přináší informace, které nebyly v podobném rozsahu do této doby zpracovány. Podklady autor čerpal především z archivních dokumentů Vojenského ústředního archivu v Praze. V jednotlivých kapitolách se čtenáři podrobně seznámí s vývojem nového transportéru od předběžného projektu přes výrobu prototypů až po sériové provedení a jeho použití u útvarů ČSLA, kde sloužil nejen k přepravě motostřeleckých jednotek, ale vzhledem ke své organické výzbroji i k palebné podpoře bojujících jednotek. Detailně jsou popsána jednotlivá provedení včetně prototypových verzí, které se do sériové výroby nedostaly. Zmíněny jsou rovněž úpravy používané v polské armádě.

 

 

...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia