Kategórie
 
 
 
 
Úvod > Knihy > História > Všeobecná > Obnova národů - Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569-1999
 

Obnova národů - Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569-1999

Dodacia lehota
Dodacia lehota: Dodacia lehota: do 21 dní
Bežná cena: 16,10 € Vaša cena: 15,00 €
:
Produkt bol pridaný do Wishlistu.
Tento produkt sa už nachádza vo Wishliste!
Informácie o titule:
Počet stránPočet strán:248
Rozmery - šírkaRozmery:160
Rozmery - výškaRozmery:230
JazykJazyk:český
ISBNISBN:9788090677845
Rok vydaniaRok vydania:2018

Popis titulu

Kniha Obnova národů - Polsko, Ukrajina, Litva, Bělorusko 1569-1999Kniha je jedinečnou a presvedčivou štúdiou historického vývoja etnických národov založeného na jazyku a identite. Týka sa štyroch východoeurópskych krajín.

Timothy Snyder tvrdí, že "Témami tejto knihy sú transformácie národných ideí, príčiny etnických čistiek a podmienky národného zmierenia". Tieto témy Snyder vysvetľuje tak, že líči zložito prepletené príbehy Poľska, Ukrajiny, Litvy a Bieloruska a ich spoločné korene v ranne modernom štáte: Poľsko-litovskej únii (1569-1795), kde základy politickej identity tkvel v zdieľanej kultúre a občianskych právach.

Kedy a ako vznikajú moderné národy? Prečo dochádza k etnickým čistkám? Ako môžu národné štáty nastoliť mier? Tieto a mnohé ďalšie otázky si kladie kniha Timothyho Snydera Obnova národov a pokúša sa na ne opovedať na príklade niekdajšej Poľsko-litovskej únie. Tá vznikla v roku 1569, kedy slovo "národ" znamenalo niečo podstatne iné ako dnes.

V Poľsko-litovskej únii sa hovorilo rôznymi jazykmi, vládla tam náboženská tolerancia, fungoval tam parlament. Vytvorila však - alebo trvale uchovala - tiež jazyky, náboženstvá a mýty, ktoré dnes vnímame ako ukrajinské, bieloruské či ruské. Autor nás sprevádza storočiami a udalosťami, mnohokrát strašnými a krutými, plnými nenávisti, aby na konci druhého tisícročia dospel k bránam iného nadštátneho útvaru: Európskej únie.

Komentáre

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia