Kategórie
 
 
 
 
Časopisy > Šport, turistika > Tatry - predplatné
 

Tatry - predplatné

Vaša cena: 9,60 €
Produkt bol pridaný do Wishlistu.
Tento produkt sa už nachádza vo Wishliste!
Informácie o titule:
Počet stránPočet strán:32
Rozmery - šírkaRozmery:297
Rozmery - výškaRozmery:210
JazykJazyk:slovenský
ISSNISSN:1335-6828
PeriodicitaPeriodicita:dvojmesačník

Popis titulu

TATRY - časopis vydávajú Štátne lesy TANAPu od roku 1961. Vychádza 6-krát ročne, pravidelne začiatkom nepárneho mesiaca. Prináša informácie o ochrane a zaujímavostiach prírody, ekologickej výchove, z histórie objavovania Tatier, športu, turistiky, kultúry, z práce horskej služby a o všetkom, čo sa v Tatrách deje.

Od roku 2019 sa ročné predplatné navýši na sumu 9,60 €. 

Komentáre

avatar

Stanislav

Vodenie psa v TANAPeOtázky týkajúce sa možností podnikania túr so psom na území Tatranského národného parku patria medzi najčastejšie otázky, s ktorými sa na nás návštevníci národného parku (ďalej len „NP“) obracajú. Podľa návštevného poriadku totiž ešte donedávna nemohli vstupovať so psom do najprísnejšie chránených území s najvyšším, t. j. 4. a 5. stupňom ochrany. Veľmi častou otázkou preto bolo aj to, ako zistiť, kedy sa nachádzam na území so 4. a 5. stupňom ochrany?

Na základe novelizácie zákona o ochrane prírody a krajiny sa môžu návštevníci národného parku po novom pohybovať so svojím psom po celom území parku neobmedzene, pričom v najvyššom, t. j. v 4. a 5. stupni ochrany ho musia mať po celý čas na vôdzke a v zmysle platného Návštevného poriadku TANAP-u musí mať aj náhubok. Návštevníci NP pritom samozrejme musia dodržiavať všetky ostatné ustanovenia platného návštevného poriadku a platného zákona o ochrane prírody a krajiny týkajúce sa peších turistov, napríklad pohybovať sa len po turistických značkovaných chodníkoch a v čase, kedy sa na ne nevzťahuje sezónna uzávera alebo iné obmedzenia vyplývajúce z týchto právnych ustanovení.
Ako v prírode zistíte, že sa nachádzate na území s najvyšším, t. j. 4. a 5. stupňom ochrany? Podľa aktuálne platného zákona o ochrane prírody a krajiny (§ 11 – Územná ochrana prírody a krajiny a jej stupne) je územie národného parku rozdelené do nasledovných stupňov ochrany: ochranné pásmo národného parku (2. stupeň), vlastné územie NP (3. stupeň) a v ňom rôzne národné prírodné rezervácie (NPR), prírodné rezervácie (PR) a rôzne chránené prírodné výtvory (CHPV) a chránené prírodné pamiatky (CHPP) (4. alebo 5. stupeň ochrany v závislosti od spoločenského významu danej lokality na základe rozhodnutia príslušného orgánu ochrany prírody). V bežnej turistickej mape nájdete hranice ochranného pásma NP, hranice vlastného územia NP ako aj hranice NPR alebo PR. V turistickej mape bývajú vyznačené aj CHPV a CHPP. Priamo v teréne potom nájdete aj hraničné stĺpy na určitých miestach na hranici ochranného pásma, ako aj na hranici vlastného územia NP, nájdete tu aj stĺpy označujúce hranice NPR alebo PR. Samozrejme nie je možné, aby tieto stĺpy stáli úplne všade pozdĺž celej hranice – bolo by to finančne príliš nákladné a určite aj zbytočné. Preto ich umiestňujeme len na dôležitých uzlových bodoch s vyššou návštevnosťou alebo na križovatkách ciest a chodníkov. Na nálepke stĺpu je napísané, či ide o hranicu ochranného pásma NP, hranicu NP, hranicu NPR alebo PR. Rovnako v blízkosti CHPV alebo CHPP nájdete stĺpy so štátnym znakom, ktoré vás na ich prítomnosť upozornia. Podľa tohto zjednodušeného návodu si nakoniec ľahko odvodíte príslušný stupeň ochrany.

Myslíme si a sme presvedčení, že ak budete mať svojho psa počas túry na území Tatranského národného parku stále pod kontrolou, ktorá vyplýva s platnej legislatívy ochrany prírody, potom Vaša túra prebehne bez akýchkoľvek komplikácií.Prajeme Vám príjemný pobyt !


Jazyk

Slovenčina (SK) English (UK)

Logo SOPSR
icon-facebook2
pomoc
Partneri

logo profinet

...
avatar

Stanislav

Ako je možné, Zadná strana: "Na stráži pod Žltou stenou" Foto: Martin Maličký - Zákon o ochrane - nič nehovorí? Vnášať, alebo na vôdzke viesť???

...

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia