Kategórie
 
 
 
 
 

Nevyhlášená válka

Vydavateľ:Epocha
Dodacia lehota
Dodacia lehota: Dodacia lehota: do 14 dní
Bežná cena: 11,20 € Vaša cena: 10,40 €
:
Produkt bol pridaný do Wishlistu.
Tento produkt sa už nachádza vo Wishliste!
Informácie o titule:
Počet stránPočet strán:264
VäzbaVäzba:pevná
Rozmery - šírkaRozmery:145
Rozmery - výškaRozmery:210
JazykJazyk:český
ISBNISBN:9788075571489
Rok vydaniaRok vydania:2018

Popis titulu

Kniha Nevyhlášená válka

Bývalo zvykom vojny vyhlasovať. Táto kniha ale pojednáva o vojne nevyhlásenej. Došlo k nej bezprostredne po "riadne vyhlásené" prvej svetovej vojne. Víťazné mocnosti rozhodli o rozdelení rakúsko-uhorskej monarchie na niekoľko štátov. Patrilo k nim aj Československo, vzniknuté pripojením Slovenska k historickým krajinám Koruny českej. Porazené Uhorsko sa však nechcelo po stáročia okupovaných "Horného Uhorska" vzdať. Boje tam trvali od začiatku novembra 1918 až do začiatku roku 1920. Na jar 1919 sa ich zúčastnila aj maďarská Červená armáda a československej légie. Nakoniec museli boľševici ustúpiť ...


Boj o Slovensko označujú historici právom za vojnu. Nebola síce vyhlásená, ale padli v nej stovky vojakov a mnoho tisíc ich bolo ranených i nezvestných. Boli použité ľahké aj ťažké zbrane, pancierové vlaky, lietadlá. A napriek tomu o tejto vojne málokto u nás vie. Nedávny režim na ňu vyhlásil embargo. Dôvod? Čs. dobrovoľníci predsa bojovali proti boľševikom. A to bol smrteľný hriech!


Kniha Dušana Tomáška teda pojednáva o jednej z "trinástych komnát" minulého režimu. Je vybavená dobovými fotografiami, archívnymi doklady, mapkami bitiek, podrobným kalendárom, rozkazy veliteľov, medailóniky hlavných aktérov atď. Zoznamuje čitateľa s bielymi miestami našej nedávnej histórie.

Komentáre

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia