Kategórie
 
 
 
 
Knihy > História > Všeobecná > Sanitky v Československu a Česku 1918 - 2018
 

Sanitky v Československu a Česku 1918 - 2018

Autor: Jan Tuček
Vydavateľ:Grada Publishing
Bežná cena: 27,67 € Vaša cena: 25,70 €
:
Produkt bol pridaný do Wishlistu.
Tento produkt sa už nachádza vo Wishliste!
Informácie o titule:
Počet stránPočet strán:312
VäzbaVäzba:pevná
Rozmery - šírkaRozmery:160
Rozmery - výškaRozmery:230
JazykJazyk:český
ISBNISBN:9788024758640
Rok vydaniaRok vydania:2018

Popis titulu

Kniha Sanitka v Československu a Česku 1918 - 2018


Sanitné vozidlá slúži ľuďom už bezmála 110 rokov. Táto kniha sa snaží slovom i obrazom zmapovať dlhú a pestrú históriu sanitiek od prvopočiatkov z čias rakúsko-uhorskej monarchie cez medzivojnovej Československo a protektorát, dlhá povojnová desaťročia socializmu až po mnohotvárnu súčasnosť.


Prvé sanitky boli len individuálnou záležitosťou, jednotlivé vozidlá stavali karosárne na zákazku, podľa požiadaviek a finančných možností zákazníkov. Sanitky boli určené len na prevoz ranených a chorých do zdravotníckych zariadení a ich výbava bola dosť sparťanská. Vozidlá mali len striešku pre vodiča a samaritána a miesto pre pacientov bolo opatrené iba plachtou proti nepriaznivému počasiu. Postupom času sa sanitné vozidlá vylepšovali, mali pevnú konštrukciu, boli zateplené a vybavené stále lepšími nosidlami. Predovšetkým však pribudlo vybavenie umožňujúce ošetrujúcemu lekárovi už pri prevoze do nemocnice ošetriť pacienta. Nechýbali medikamenty, nástroje a zdravotnícky materiál (ovínadla a drevené dlahy pre zlomeniny končatín). Hlavne pribudli prístroje pre infúziu, oživovanie kyslíkom aj vyplachovania žalúdka.

Konštrukcia i vybavenie sanitiek sa samozrejme postupom rokov stále vylepšovala až do podoby dnešných rýchlych záchranných vozidiel. V prvej rokoch Československej republiky (1918-1938) zohral významnú úlohu Československý Červený kríž a postupne sa začala  budovať sieť staníc prvej pomoci. S vývojom techniky sa vylepšovali nielen sanitné vozidlá, ale aj komunikácia medzi dispečingom a lekármi v teréne aj nemocnicami.

Autor zostavil doteraz nezverejnenú prehliadku zákazkových sanitných karosérii z obdobia prvej republiky a protektorátu, pripomína sériovo vyrábané sanitky aj prototypy z rokov 1945 až 1990 a pestrú paletu sanitných vozidiel vyrobených a prevádzkovaných u nás počas posledných troch desaťročí. Publikáciu sprevádza viac ako 500 fotografií, z ktorých väčšina nebola doteraz publikovaná.

Komentáre

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia