Kategórie
 
 
 
 
 

Potlučený lev

Vydavateľ:Daranus, s.r.o.
Bežná cena: 15,40 € Vaša cena: 14,60 €
:
Produkt bol pridaný do Wishlistu.
Tento produkt sa už nachádza vo Wishliste!
Informácie o titule:
Počet stránPočet strán:432
VäzbaVäzba:pevná
Rozmery - šírkaRozmery:170
Rozmery - výškaRozmery:240
JazykJazyk:český
ISBNISBN:9788087423844
Rok vydaniaRok vydania:2018

Popis titulu

Kniha Potlučený lev


Devätnásť akčných príbehov o zrode, živote a konci Masarykovej republiky.

Kto je pánom Čiech, je pánom Európy! Takto to vraj kedysi povedal pruský kancelár Bismarck a dejiny mu v zásade dali za pravdu. Habsburská veleříša, Zrútená v závere svetovej vojny (tej prvej), nemohla bez našej krajiny prežiť a po jej prevzatí zatúžili  ako Hitlerovi Nemci, tak Stalinovi Rusi ...

Predtým však nadišiel čas, kedy sa tu 28. októbra 1918 zrodilo Československo. Štát, ktorý mal svoju silu, úspechy i nádej. A keď sa vtedy, len o niečo neskôr, pýtali na mierovej konferencii v Paríži britského premiéra Lloyda Georgea, kto vlastne svetovou vojnou získal najviac, usmial sa a povedal: Kto? No predsa profesor Masaryk!

Často ani nevnímame, ako výnimočný bol vlastne Masarykov život. Vedec a politik, ktorý mal za sebou úspešný boj s antisemitimi a zabrániť dokázal aj hromadné justičnej vražde, zamieril v dôchodkovom veku do exilu, aby tam zápolil o svoj sen o Republiku československú. Nakoniec zvíťazil a vracal sa domov ako jej prezident.

Táto kniha nie je len o T. G. Masarykovi, aj keď je tiež o ňom. Potlučeným levom tu nie je Masaryk, ale český osud od doby Jubilejnej výstavy v Prahe (1891), kde už si Česi uvedomili svoje možnosti a význam.

Dej sa potom uberá epochou našej prvej, Masarykovej republiky s jej drámami, trampotami a veselosťou, aby sa cez nemeckú nadvládu a rudý prevrat v krajine dospel až k septembra 1948, kedy v Sezimovom Ústí umiera najznámejší z Masarykových súputníkov exprezident Beneš. A devätnásť kapitol knihy vám ponúka akčné príbehy z časov, z ktorých niektoré boli krušné, ale skoro vždy sa v nich našla aj trocha humoru. 

Komentáre

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia