Kategórie
 
 
 
 
Úvod > Knihy > Povstalecké nebo
 

Povstalecké nebo

Vaša cena: 18,85 €
:
Produkt bol pridaný do Wishlistu.
Tento produkt sa už nachádza vo Wishliste!
Informácie o titule:
Počet stránPočet strán:320
VäzbaVäzba:pevná
Rozmery - šírkaRozmery:220
Rozmery - výškaRozmery:305
JazykJazyk:slovensko-anglický
ISBNISBN:978-80-89514-22-9
Voliteľný stavVoliteľný stav:Titul je vypredaný
Rok vydaniaRok vydania:2013

Popis titulu

„Povstalecké nebo" začína príbehom amerického letca-veterána 2. svetovej vojny. V predslove zachytáva príbeh, ktorý zažil na vlastnej koži: „Slovenské národné povstanie v roku 1944 sa odohrávalo v období, keď som sa ja, 19-ročný člen posádky Amerických vzdušných síl, stal „nepozvaným hosťom" Slovákov a ich partizánov, a to pre poruchu motora číslo dva nášho bombardéra B-24 počas plnenia misie bombardovania mesta Hodonín v Československu. Naše lietadlo havarovalo 20. novembra 1944 a územie, kde sme sa ukrývali pred Nemcami, oslobodili ruské vojská dňa 8. apríla 1945. Nedávno som tento svoj príbeh preniesol do knižnej podoby. Dovoľte mi, aby som aspoň v stručnosti spomenul tie najvýznamnejšie momenty môjho pobytu medzi Slovákmi a partizánmi.

Po vyskočení z lietadla som klesal na padáku a uvažoval som, či to bude dopad na nepriateľské alebo spojenecké územie. Po priblížení k zemi som spozoroval skupinu ľudí, ktorí bežali smerom ku mne. Len čo som dopadol na zem, začali ma objímať. Viete si predstaviť, aká to bola pre mňa úľava. Až teraz bolo jasné, že som sa dostal do rúk priateľov. Potom nastalo moje „dovzdelávanie" o nepoddajnosti a nezištnosti Slovákov a partizánov. Oblečenie, jedlo, úkryt, osobné potreby a veľmi dôležitá neustála ostražitosť a nutnosť častého striedania úkrytov v závislosti na pohybe nemeckých jednotiek – to všetko zabezpečovali moji hostitelia. Všetci títo ľudia riskovali svoje životy pre moju bezpečnosť.

Súčasne ako som asistoval Jaroslavovi Švachovi pri literárnom aspekte prekladov tejto publikácie naskytla sa mi možnosť podstatne si rozšíriť svoje vedomosti o Slovenskom národnom povstaní, jeho prípravách, rozsahu, komplexnosti a o jeho konci. Až doposiaľ boli moje vedomosti v tejto oblasti neúplné a prevažne sa dotýkali úlohy a činnosti Amerických vzdušných síl a ich spolupráce s partizánmi pri transporte amerických letcov z územia Slovenska.

Jánovi Stanislavovi a Jaroslavovi Švachovi patrí uznanie za ich vytrvalosť pri zhromažďovaní a príprave materiálov pre túto publikáciu. Tak ako my Američania hovoríme: „Títo dvaja urobili všetku tu mravčiu prácu". Množstvo historických, dobových fotografií, ktoré sú súčasťou publikácie, to je to, čo túto knihu výrazne oživuje a dopĺňa to, čo je v nej napísané."

L G (Juro) Baumgarten

Komentáre

avatar

Robert Piňos

Dobry den,

Titul : Povstalecke nebo je vypredany a neda sa zabezpecit.

S pozdravom

Róbert Piňos
vedúci knižného oddelenia a maloobchodu

MAGNET PRESS, SLOVAKIA s.r.o.
Šustekova 8, 851 04 Bratislava
Tel: +421 2 6720 1951-3
Mob: +421 910 999 610
pinos@press.sk
www.press.sk
www.magnetpress.cz

...
avatar

Misalová

chcela by som kúpit knihu Povstalecké nebo kde je to ešte možné

...

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia