Kategórie
 
 
 
 
 

Pokoriteľ Alsterufera

Bežná cena: 45,00 € Vaša cena: 39,90 €
:
Produkt bol pridaný do Wishlistu.
Tento produkt sa už nachádza vo Wishliste!
Informácie o titule:
Počet stránPočet strán:532
VäzbaVäzba:pevná
Rozmery - šírkaRozmery:212
Rozmery - výškaRozmery:272
ISBNISBN:9788097219024
Rok vydaniaRok vydania:2018

Popis titulu

Dvojjazyčné slovensko-anglické dielo aj o osudoch generálmajora Ivana Otta Schwarza

Definitívny útok bombardéra Liberator 311. čs. bombardovacej perute RAF sa začal 27. decembra 1943 o 16.07 hod.. Kapitán Doležal odvážne sklonil nos lietadla smerom k Alsteruferu, z ktorého sa opätovne spustila hustá protilietadlová paľba. Zo vzdialenosti 550 až 365 metrov Liberator vypálil osem neriadených rakiet a pálil zo všetkých svojich zbraní. No loď ešte stále nešla ku dnu. „Rozhodujúci bol úžasný odhad navigátora a bombometčíka Zdenka Hanuša.

Prvá jeho bomba vybuchla tesne vedľa lode a poškodila ju, ale tá druhá bola úplne senzačná. Vletela do útrob Alsterufera rovno poza komín do kuchyne. Namiesto teplej večere mali Nemci na lodi horúce peklo. Loď bola odrazu mŕtva. Potápala sa. Nemci ju museli evakuovať...“ spomenie generálmajor Ivan Otto Schwarz. „Už v lietadla to bola eufória. Neskutočná radosť. Veď sme ulovili obrovskú rybu...“ neskrýva aj po vyše sedemdesiatich rokoch svoje pocity.

„Ten najúžasnejší pocit som mal vtedy, keď sme prileteli na základňu. Čakal nás celý pozemný personál. Mechanici, výzbrojári, spojári, kuchári, kamaráti. Kričali nám hurá na slávu – a my sme sa tešili s nimi. Iste, pivo tieklo potokom, ale vtedy všetko zo mňa nejako spadlo – a zároveň ma to prigniavilo. S kamarátmi som oslavoval len chvíľu. Naozaj strašne a nástojčivo som potreboval spať...“ O Čechoslovákoch v nasledujúcich dňoch písali na titulných stranách všetky britské noviny.

S informáciou o obrovskom úspechu čs. letcov vystúpil v britskom parlamente za vládu Winstona Churchilla tajomník ministerstva pre vojnové hospodárstvo Sir Dingle Mackintosh Foot. Medzi vyznamenanými členmi osádky bol aj seržant Ivan Otto Schwarz, mladík narodený v Bratislave, ktorý vyrastal v Bytči. 

Komentáre

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia